Kulinaria Ciasta Przepisy Akcesoria

Ciekawostki o pizzy

Bardzo dużo osób lubiących pizze po prostu ją zjada. Są też osoby, które uwielbiają dużo wiedzieć o swoim życiu i jeśli mają gdzieś jechać, przypadkiem coś zobaczyły albo jedzą coś to muszą od razu wszystko o tym wiedzieć. Nie jest to jakaś zła cecha, ponieważ jeśli dana osoba z kimś podróżuje, to jeśli sprawdzi od razu co to było, to przyda się to potem podczas opowiadania i pokazywania zdjęć najbliższym. Zawsze można powiedzieć jakąś ciekawostkę o miejscu i od razu inne osoby, będą patrzyły z większym podziwem na tę osobę.

zdjęcie pizzy w piekarniku

Posiłkiem, który lubi bardzo dużo osób, jest pizza. Dlatego warto czasem dowiedzieć się o niej czegoś ciekawego, tak żeby potem wśród znajomych zaskoczyć kogoś i opowiedzieć jakąś ciekawostkę. Dlatego w tym tekście zostanie przedstawione 8 ciekawostek o tym daniu.

  1. Jeśli ktoś zastanawiał się dlaczego pizza jest akurat okrągła to znajdzie odpowiedź poniżej. Szukając informacji trzeba cofnąć się, aż do starożytnego Rzymu. Bo to właśnie tam zaczęli jeść ciasto przyprawiane ziołami i serem. Jednak, to że właściwie przygotowane ciasto na pizzę jest okrągłe ma znaczenie w jedzeniu. Po prostu łatwiej się kroi pizze, która jest okrągła. Od dawna je się ją rękoma, a nie sztućcami, dlatego jej kształt pozwala na to, żeby się tak nie ubrudzić.
  2. Pizza, która miała nazwę “ai cecinelli” i była serwowana w XVII wieku, nie była daniem, które teraz każdy zna. Było to ciasto serwowane z rybą. W tamtych czasach jadło się bardzo dużo ryb i nawet pizza z rybą nie była dla nikogo zaskoczeniem.
  1. Nazwa pizza, zostało pierwszy raz użyte w 997 roku. Używane w mowie prawdopodobnie było już wcześniej, jednak w tekstach z tamtych czasów pierwsze słowo „pizza”, zostało użyte właśnie w 997 roku.
  1. Pizzerię można znaleźć na każdym rogu. Jednak pierwsza pojawiła się w Neapolu, czyli we Włoszech i było to XVIII wiek. Można tutaj zobaczyć jak rozprzestrzenił się świat pizzy na cały świat w ciągu 300 lat.
  1. Osobą, która miała znaczny wpływ na rozprzestrzenienie się pizzy był król Ferdynand II Burbon, który po odwiedzeniu pizzeri w Neapolu był zafascynowany nią i opowiadał o niej na każdym kroku.