Kulinaria Ciasta Przepisy Akcesoria

Z jakiego materiału wybrać moździerz kuchenny

Jak każdy domowy kucharz doskonale wie, moździerz kuchenny jest jednym z tych dodatków, które w kuchni zwyczajnie trzeba mieć. Dzięki niemu możliwe jest wygodne i szybkie uzyskiwanie naprawdę rewelacyjnej jakości przypraw, które dawać będą niepowtarzalny smak i aromat przygotowanym potrawom. Żeby jednak tak było, moździerz musi być wykonany z odpowiedniego materiału. Z jakiego konkretnie?

Dlaczego materiał wykonania ma znaczenie?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak wybrać moździerz kuchenny z ofert jak ta od ostry-sklep.pl pod kątem materiału produkcji, najpierw warto się dowiedzieć, z jakiego powodu ten parametr jest w ogóle istoty i na co może on wpływać.

Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że moździerz musi być odpowiednio mocny i trwały. Jest to bowiem narzędzie, które poddawane będzie dość dużej sile i naprężeniom. Co więcej, taki moździerz nie może przechodzić smakiem poszczególnych produktów, które będą w nim rozgniatane. Na koniec warto również mieć na uwadze to, że powinien on charakteryzować się dość ładnym i estetycznym wyglądem.

Który moździerz kuchenny warto mieć?

Jak więc widać po powyższym opisie, wybranie dobrego moździerza pod kątem materiału jego wykonania nie jest wcale tak proste. Przykładowo wiele osób kieruje się przede wszystkim wyglądem danego modelu i sięga po moździerze drewniane. To prawda, prezentują się one rewelacyjnie, a co więcej, są naprawdę mocne  i trwałe, lecz niestety posiadają także jedną, bardzo istotną wadę – przechodzą smakiem i zapachem wszystkiego, co się w nich umieści. A to jak wiadomo, może mieć fatalne skutki dla potraw.

Modelem, który z pewnością można polecić, jest moździerz zrobiony z ceramiki lub też porcelany. Jest to wersja mocna, ładna, a przy tym nieprzechodząca smakiem i zapachem produktów. Dzięki temu, że jest to materiał pod tym kątem neutralny, rewelacyjnie sprawdza się w każdej kuchni.

Innego typu bardzo ciekawą propozycją może być moździerz marmurowy, który nie tylko jest bardzo ładny i elegancki, lecz co więcej, jest bardzo ciężki, a to gwarantuje wygodne i stabilne korzystanie z niego, bez ryzyka, że będzie się on przesuwał po blacie.